Drukarnia online

Co się kryje w oprawie? 4 rodzaje oprawy książek - zalety i wady

Oprawa książek występuje we wszystkich kształtach i rozmiarach. Bez względu na to, czy wydajesz książkę samodzielnie, czy zlecasz jej wydanie, powinieneś pomyśleć o oprawie już na początku procesu wydawniczego.

Ile jest rodzajów oprawy książek? Istnieją dziesiątki sposobów oprawy książki, a kreatywni specjaliści od oprawy i wykończenia ciągle wymyślają nowe metody. Nie należy jednak dać się przytłoczyć - można je podzielić na cztery główne kategorie. W tym artykule przedstawimy te cztery główne rodzaje oprawiania książek. Każdy z nich ma wiele podkategorii, którym warto się przyjrzeć, ponieważ istnieją plusy i minusy każdego z tych wyborów:

  1. Oprawa w okładkę
  2. Idealna oprawa
  3. Zszywanie siodłowe
  4. Oprawa grzebieniowa, spiralna, termiczna

********

Istnieje co najmniej kilkanaście metod oprawy, a każda z nich ma swoje wady i zalety, w zależności od przeznaczenia dokumentu. Niektóre oprawy są bardziej trwałe niż inne, niektóre pozwalają na płaskie ułożenie książki po otwarciu, a niektóre mają bardzo atrakcyjny wygląd.

Jeśli zastanawiasz się, jakiej metody oprawy użyć, przedstawiamy kilka najpopularniejszych technik, wraz z zaletami i wadami każdej z nich, abyś mógł dokonać świadomego wyboru.

1. OPRAWA KASETOWA

Znana również jako oprawa w twardą okładkę, jest to zdecydowanie najlepsza technika oprawy, jaką można wybrać. W przeszłości wszystkie najważniejsze książki były oprawiane w twardą oprawę. Zasadniczo strony wewnętrzne są zszywane w częściach. Sekcje są następnie przyklejane do wewnętrznych stron, które są następnie przyklejane do grzbietu okładki. Po otwarciu książki w oprawie twardej leżą płasko na stole.

Zalety
  • Książki oprawione w okładkę to imponująca prezentacja. Nadają książce wagę i sprawiają wrażenie wysokiej jakości.
  • Książki oprawione w ten sposób są bardzo trwałe i osiągają wysokie ceny detaliczne.
Wady
  • Największą wadą tej techniki jest koszt. Koszt netto oprawy zeszytowej może być kilkakrotnie wyższy niż koszt oprawy doskonałej.
  • Problemem może być również ciężar. Książki oprawione w okładkę są zazwyczaj cięższe niż ich odpowiedniki, co może wiązać się z wyższymi kosztami wysyłki.

2. OPRAWA DOSKONAŁA

Oprawa idealna (zwana również oprawą w miękką okładkę) jest podobna do oprawy zeszytowej, z wyjątkiem okładki o niższej jakości. Okładka w oprawie twardej wykonana jest z papieru kartonowego o wysokiej gramaturze, który często jest powlekany lub laminowany w celu zabezpieczenia książki. W przypadku tego typu oprawy okładka i strony są sklejone super mocnym klejem. Często zdarza się, że okładka jest dłuższa niż strony, dlatego przycina się ją, aby nadać jej idealny wygląd.

Zalety
  • Jest to ekonomiczna alternatywa dla oprawy twardej, zarówno pod względem kosztów produkcji, jak i wysyłki.
  • Prezentacja jest nadal wysokiej jakości, dzięki czemu książki mogą osiągać dobre ceny przy sprzedaży.
Wady
  • Książki po otwarciu nie leżą płasko na stole ze względu na klejenie okładki do grzbietu bloku książki.
  • Ze względu na gorszą papierową okładkę książki w oprawie twardej są również mniej trwałe niż książki w twardej oprawie.

3. OPRAWA SZYTA ŚCIEGIEM SIODŁOWYM

W przypadku książek, które mogą być używane przez krótki czas (lub tych z niewielką liczbą stron), doskonałą alternatywą jest oprawa zeszytowa. Po wydrukowaniu i uporządkowaniu stron są one układane w stosy i ładowane na przenośnik, skąd są zszywane razem za pomocą metalowych zszywek. Zszywanie może być wykonywane z okładką lub bez niej.

Zalety
  • Technika ta jest bardzo ekonomiczna, zwłaszcza w przypadku małych, krótkich broszur.
  • Po otwarciu książki zszywane siodłowo leżą płasko (w większości przypadków).
  • Ta metoda oprawy zwykle charakteryzuje się dość szybkim czasem realizacji i może być wykonywana w większości drukarni komercyjnych we własnym zakresie.
Wady
  • W przypadku książek z dużą liczbą stron, zagnieżdżanie się stron między sobą może powodować przekrzywienie.
  • Książki są mniej trwałe; okładka i strony mogą łatwo ulec uszkodzeniu.
ZWIĄZANE: DRUK CYFROWY VS. DRUK OFFSETOWY - JAK ZAOSZCZĘDZIĆ CZAS I PIENIĄDZE

4. OPRAWA GRZEBIENIOWA, SPIRALNA I TERMICZNA

Są to trzy techniki powszechnie stosowane przy oprawie książek o krótkich nakładach. Oprawa grzebieniowa wygląda w rzeczywistości jak grzebień nawleczony na szereg otworów wyciętych w krawędzi książki. Oprawa spiralna polega na wykrawaniu podobnych otworów, ale zamiast grzebienia przez otwory przewleka się metalową lub plastikową spiralę. Oprawa termiczna jest nieco inna - strony książki są przyklejane do grzbietu poprzez podgrzanie grzbietu okładki.

Zalety
  • W przypadku książek o krótkich nakładach te jednorazowe techniki oprawy są bardzo skuteczne.
  • Są one również bardzo tanie ze względu na niską lub zerową minimalną wielkość zamówienia.
Wady
  • Wszystkie trzy opcje nie są akceptowane przez standardowe kanały dystrybucji i sprzedaży detalicznej.
  • Czytelnicy będą wiedzieli, że Twój dokument został wydany własnym sumptem.

Istnieje wiele sposobów na to, aby Twoje publikacje wyróżniały się na tle innych. Decyzje dotyczące oprawy powinny być uzależnione od potrzeb dystrybucyjnych. Chcemy pomóc Ci w podjęciu najlepszej decyzji dotyczącej oprawy książki podczas drukowania Twojego projektu. Firma Ironmark może pomóc w realizacji kolejnego projektu drukarskiego. Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać z jednym z naszych ekspertów ds. druku.

Zobacz