Drukarnia online

Procesy wykończeniowe (1/2)

Wykończenie odnosi się do wszystkich czynności, które są wykonywane na drukowanych materiałach po wydrukowaniu. Obejmują one oprawianie, mocowanie pojedynczych arkuszy razem oraz procesy dekoracyjne, takie jak tłoczenie, wytłaczanie lub laminowanie.

Wykończenie może być:

  • proces in-line - co oznacza, że jednostki dołączone do końca prasy drukarskiej wykonują operacje wykończeniowe. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku pras zwojowych, jak również wielu pras cyfrowych.
  • proces off-line - co oznacza, że drukowanie i wykańczanie są całkowicie odrębnymi procesami.

Poniższy przegląd zawiera listę głównych procesów wykończeniowych.

Procesy introligatorskie

Cięcie i przycinanie

Może zaistnieć potrzeba wielokrotnego cięcia lub przycinania papieru w trakcie wykonywania zadania:

  • Czasami papier znajdujący się w magazynie jest zbyt duży i musi zostać przycięty przed wydrukowaniem zadania.
  • Jeśli na jednym arkuszu papieru znajduje się kilka podpisów, po wydrukowaniu trzeba je pociąć.
  • Arkusze mogą wymagać przycięcia w celu dopasowania ich do maszyn do składania lub innych urządzeń introligatorskich.
  • Po złożeniu i oprawieniu należy przyciąć niezwiązane strony. W przypadku książek jest to często wykonywane za pomocą trzynożowego noża, który posiada trzy ostrza do jednoczesnego przycinania trzech stron.

Cięcie i przycinanie odbywa się zazwyczaj za pomocą noża gilotynowego. Stos prześcieradeł umieszcza się na łożu kutra, a ukośne ostrze ze stali nierdzewnej przecina je w pożądanej pozycji. Wszystkie stosy są następnie często umieszczane w joggerze, wibrującym stole, który kwadratuje stosy arkuszy.

Składanie

Do czasopism, książek,... dużych arkuszy prasowych trzeba złożyć na podpisy. Wiąże się to z serią prostokątnych fałd, w których kartka jest składana wielokrotnie. Raz złożony arkusz składa się na cztery strony, dwa razy pod kątem prostym na osiem stron,...

Inne rodzaje pracy wymagają równoległych fałd, w których w arkuszu wykonywane są dwa lub więcej fałdów, które są zorientowane w tym samym kierunku. Robi się to zazwyczaj w przypadku ulotek lub broszur. Niektóre popularne rodzaje fałdów to:

  • fałdpołowiczny
  • fałd akordeonowy
  • bramka
  • fałdka francuska
  • fałd listowy

Istnieją dwa popularne typy składarek: składarka nożowa, znana również jako składarka kątowa i składarka z klamrą. Generalnie teczki na noże używane są do cięższych papierów, natomiast teczki z klamrą do lżejszych typów papieru.

Składanie i zbieranie

Procesy te polegają na umieszczeniu (złożeniu) arkuszy w odpowiedniej kolejności. Sortowanie polega na sortowaniu pojedynczych arkuszy w zestawy. Wiele drukarek i kopiarek laserowych posiada funkcję sortowania zbiorczego (collating). Zbieranie jest podobnym procesem, ale wiąże się ze składaniem podpisów. Maszyny zbierające mają do trzydziestu gniazd lub kieszeni, w których podpisy są podawane ręcznie lub automatycznie. Następnie maszyna zbiera podpisy do tzw. bloku książki. Takie maszyny mogą mieć również funkcję oprawy, jak na przykład zszywarka.

Oprawa

Istnieją różne sposoby łączenia arkuszy razem. Poniżej znajdują się najczęściej stosowane techniki:

  • Idealna oprawa: Strony są mocowane do okładki lub grzbietu za pomocą kleju. Proces ten jest stosowany w przypadku książek, czasopism, przewodników telefonicznych,...
  • Zszywanie siodłowe: Strony są wiązane przez wbijanie zszywek przez środek grzbietu złożonego arkusza. Ta technika wiązania drutem jest powszechnie stosowana w przypadku czasopism, biuletynów, małych katalogów... ale jest ograniczona liczbą stron, które można oprawić.
  • Zszywanieboczne: Ten typ oprawy drucianej jest mniej popularny niż zszywanie siodełkowe. Zszywki są prowadzone przez strony, zwykle równolegle do marginesu oprawy. Raporty są często oprawiane w ten sposób.
  • Szycie nici: Do zszywania bloków książek używa się nici lub sznurka. Często odbywa się to w połączeniu z użyciem kleju. Szycie nićmi jest stosowane w przypadku książek w twardej oprawie. Następnie okładkę książki mocuje się techniką zwaną oprawą kazusową. Podobnie jak w przypadku oprawy drucianej, istnieją dwa rodzaje szycia nici: zszywanie siodełkowe i boczne.
  • Oprawagrzebieniowa: Zęby plastikowego "grzebienia" wkłada się w serię nacięć wywierconych lub przebitych w stos arkuszy. Proces ten jest często wykorzystywany do sporządzania sprawozdań i prezentacji.
  • Wiązaniespiralne: Ciągły drut lub plastikowa cewka są przewlekane przez otwory wywiercone lub przebite w stos arkuszy. W oprawach spiralnych stosuje się zwykle do notatników.
  • W oprawieluzem: Zestaw otworów jest wiercony w stosie arkuszy, które są następnie wkładane do standardowych lub niestandardowych segregatorów pierścieniowych lub słupkowych. Ta technika oprawy jest stosowana w notatnikach, prezentacjach, sprawozdaniach finansowych, podręcznikach lub innych publikacjach wymagających częstej aktualizacji.
  • Padding: oprawa stosu arkuszy za pomocą elastycznego kleju, tak aby arkusze można było łatwo usunąć. Typowym przykładem wyściełania są notatniki.

Zobacz